Być może EURO 2020 będzie ostatnim wielkim turniejem piłkarskim dla Manuele Neuera. Bramkarz reprezentacji Niemiec poważnie rozważa zakończenie gry dla drużyny narodowej.

W marcu Neuer skończy 34 lata. Od wielu, wielu lat jest podporą reprezentacji Niemiec i Bayernu Monachium. Fani zza naszej zachodniej granicy nie wyobrażają sobie kadry bez niego. Sam zawodnik zasiał jednak ziarenko niepewności co do swoich dalszych występów w reprezentacji Niemiec. O jego przyszłości może zadecydować stan zdrowia oraz występ na EURO 2020.

Długa lista sukcesów – EURO i Mistrzostwa Świata

Trzeba przyznać, że Manuel Neuer to nie tylko świetny bramkarz, ale i kolekcjoner tytułów. Z Schalke zdobył Puchar Niemiec, z Bayernem wygrał czterokrotnie Bundesligę, zdobył trofeum Ligi Mistrzów oraz Superpuchar Europy. Jednak największe triumfy święcił wraz z reprezentacją Niemiec. Na Mistrzostwach Świata w 2014 zdobył złoty medal, a z MŚ 2010 przywiózł brąz. Z kolei podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w EURO 2016 we Francji udało mu się stanąć na najniższym stopniu podium. Neuer, podobnie, jak reprezentacji Niemiec marzy o czymś więcej na EURO 2020.

Grupa śmierci EURO 2020

Nie będzie o to jednak tak łatwo. Co prawda Niemcy to standardowo, jedne z faworytów do wygrania Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale po pierwsze ostatnio kadra nie wydaje się być tak mocna, jak w przeszłości, a po drugie Niemcy trafiły do grupy F EURO 2020, która powszechnie uznawana jest za tzw. grupę śmierci. Rywalami Niemiec będą obrońcy tytułu Portugalczycy oraz mistrzowie świata Francja. Jakby tego było mało, to ostatnim rywalem będzie zwycięzca ścieżki A barażów Ligi Narodów. Niemcy na EURO 2020 zagrają z kimś z czwórki: Islandia, Rumunia, Bułgaria, Węgry. 

Decyzja po EURO 2020

Wracając jednak do bramkarza reprezentacji Niemiec, to udzielił on wywiadu gazecie „Kicker”. Zapytany o możliwość zakończenia kariery po piłkarskim Euro, odpowiedział: „Zostawiam sobie taką możliwość. Muszę słuchać swojego organizmu i robić wszystko, by nadal cieszyć się grą. Zobaczymy”. Ten cytat odbił się szerokim echem wśród piłkarskich ekspertów i kibiców. Fakt, że Neuer rozważa taką ewentualność daje do myślenia. 34 letni bramkarz to kapitan reprezentacji Niemiec i bardzo ważna postać także poza boiskiem. Pod względem sportowym nie ma się jednak czym martwić, bo Niemcy od lat nie mają problemów z utalentowanymi bramkarzami. Obecnie numerem dwa w kadrze jest Marc-Andre Ter Stegen. Golkiper wyczynia cuda w Barcelonie i La Liga, ale w reprezentacji musi uznać wyższość Neuera.