Reprezentacja Polski przed EURO 2020 rozegra wiosną cztery mecze towarzyskie. Nie tylko zdaniem polskich kibiców najciekawiej zapowiada się spotkanie z Rosją, której selekcjonerem jest były szkoleniowiec Legii Warszawa – Stanisław Czerczesow.

Rosyjska drużyna długo zwlekała z ogłoszeniem wszystkim rywali z którymi przyjdzie im się zmierzyć przed EURO 2020. Wiadomo już, że zagrają oni trzy mecze na wyjeździe – ze Szwecją, Mołdawią i Polską. A 6 czerwca u siebie z Serbią 

Próba generalna na Stadionie Narodowym?

Polacy już jakiś czas temu ogłosili swoje plany przygotowań do EURO 2020. Biało-czerwoni rozegrają cztery mecze kontrolne i wszystkie spotkania odbędą się w naszym kraju. Najpierw, 27 marca Polska zagra na stadionie we Wrocławiu z reprezentacją Finlandii. Cztery dni po pierwszym meczu towarzyskim reprezentacja przeniesie się na Stadion Śląski w Chorzowie, gdzie zagra z Ukrainą. Próby generalne przed ME 2020 odbędą się w czerwcu. Najpierw Polska zagra w Warszawie z Rosją (2.06), a potem w Poznaniu z Islandią (9.06).  – Zmierzymy się z bardzo dobrymi, wymagającymi rywalami. Trzech z nich to również finaliści EURO 2020, a czwarty zespół gra w barażu i ma duże szanse znaleźć się na mistrzostwach – mówi Maciej Sawicki, sekretarz PZPN, cytowany przez portal przegladsportowy.pl. 

Pierwszy raz od EURO 2012

Jednak kibice są zgodni. Najciekawszym meczem będzie starcie Polski z Rosją ma Stadionie Narodowym. Obie reprezentacji w przeszłości rozgrywały wiele zaciętych spotkań, a z powodu zaszłości historycznych atmosfera zawsze była napięta i obu stronom zależało na pokonaniu przeciwnika. Co ciekawe ostatni raz Polska zagrają z Rosją… także na Stadionie Narodowym w Warszawie. Było to w trakcie EURO 2012. Wtedy mecz zakończył się remisem 1:1, a bramkę dla polski zdobył Jakub Błaszczykowski. 

Trener Rosji czuje sentyment

Wagę i rangę meczu odczuwa także szkoleniowiec reprezentacji Rosji, Stanisław Czerczesow. – Polska jest bardzo silnym i interesującym przeciwnikiem, z którym rosyjska drużyna nie spotkała się od 2012 roku. Myślę, że ten mecz zainteresuje zarówno naszych, jak i polskich fanów – cytuje Rosjanina portal sportowefakty.wp.pl. Czerczesow bardzo ceni sobie Polskę, bo w przeszłości jako piłkarz grywał z Polakami, a w okresie 2015-2016 był trenerem Legii Warszawa. W maju 2016 roku najpierw na Stadionie Narodowym jego zespół pokonał Lecha Poznań i zdobył Puchar Polski, a dwa tygodnie później Legia została mistrzem Polski. Wszystko to działo się w setną rocznicę istnienia Legii Warszawa. Niespodziewanie z końcem maja szkoleniowiec rozwiązał za porozumieniem stron umowę z Legią i odszedł. W czerwcu 2020 tuż przed EURO 2020 będzie miał znów okazję zawitać do Warszawy i na Stadion Narodowy.