Na przełomie czerwca i lipca rozegrane zostaną mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej. EURO 2024 odbędzie się w Niemczech, a kibice już teraz z niecierpliwością wyczekują inauguracji turnieju finałowego. 51 meczów piłkarskich, które przyniosą spore emocje to raj dla fanów futbolu. Podczas EURO rywalizować będą 24 najlepsze drużyny na Starym Kontynencie, które powalczą o puchar mistrzostw Europy. Z czego stworzony jest puchar EURO 2024? Kto jest faworytem do zdobycia mistrzostwa Europy w 2024 roku?

Historyczni zwycięzcy mistrzostw Europy

Historia mistrzostw Europy w piłce nożnej jest bardzo bogata. Reprezentacje narodowe rywalizują o miano najlepszej na Starym Kontynencie od 1960 roku. Oczywiście na przestrzeni lat zmieniały się nazwy, zasady, czy regulamin mistrzostw Europy. Na początku turniej finałowy tytułowany był jako Puchar Narodów Europy. Wówczas w rozgrywkach występowała skromna liczba 4 drużyn. Na EURO 2024 zobaczymy w akcji aż 24 zespoły. Mistrzostwa Europy 2024 rozegrane zostaną w Niemczech i będą siedemnastym turniejem tej rangi. W minionych latach szesnaście razy odbył się finał mistrzostw Europy, a więc 16-krotnie przyznawano puchar najlepszej drużynie. Kto na przestrzeni lat może pochwalić się mistrzostwem Europy? Które drużyny wygrywały turnieje finałowe?

1960 – Związek Radziecki
1964 – Hiszpania
1968 – Włochy
1972 – Niemcy
1976 – Czechosłowacja
1980 – Niemcy
1984 – Francja
1988 – Holandia
1992 – Dania
1996 – Niemcy
2000 – Francja
2004 – Grecja
2008 – Hiszpania
2012 – Hiszpania
2016 – Portugalia
2020 – Włochy

W hierarchii zdobywców mistrzostw Europy najlepiej prezentują się dwa zespoły, a więc reprezentacja Niemiec i reprezentacja Hiszpanii. Oba kraje sięgnęły po puchar mistrzostw Europy trzy razy. Dwukrotnie EURO wygrywali Włosi oraz Francuzi.

Z czego jest puchar na Euro 2024?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozgrywane są co cztery lata. W turnieju finałowym mierzą się najsilniejsze reprezentacje na Starym Kontynencie, które marzą o triumfie w tej prestiżowej imprezie piłkarskiej. Nic więc dziwnego, że na EURO przygotowywany jest dedykowany puchar, który trafia w ręce zawodników, którzy wygrają wielki finał. Zwycięstwo w ostatnim meczu mistrzostw Europy to wielkie wydarzenie i zapisanie się na kartach historii piłki nożnej na długie lata.

Puchar przyznawany za zwycięstwo w mistrzostwach Europy 2024 w piłce nożnej to Puchar Henriego Delaunaya, czyli pierwszego sekretarza generalnego UEFA. Był on jednym z pomysłodawców rozgrywania ME. Trofeum przez wszystkie lata zmieniało się i przeszło kilka metamorfoz. Dziś puchar dla zwycięzcy EURO wykonany jest ze stopu czystego srebra (92,5%) i miedzi. Waży 8 kilogramów, a jego wysokość to 80 centymetrów. Właścicielem pucharu jest UEFA. Warto zaznaczyć, że zespół, który wygra EURO trzy razy z rzędu lub pięciokrotnie, otrzyma od UEFA mniejszą replikę pucharu. Na tę chwilę ani jedna reprezentacja nie może pochwalić się takim osiągnięciem.

Kto jest faworytem do wygrania pucharu Euro 2024?

Zazwyczaj przed rozpoczęciem turnieju finałowego mistrzostw świata lub mistrzostw Europy kibice piłki nożnej i eksperci typują drużyny, które mają największe szanse na zwycięstwo. Dokładnie tak samo jest w przypadku EURO 2024. Za głównych faworytów są uznawane: reprezentacja Francji oraz reprezentacja Anglii. Spore szanse mają także gospodarze, czyli Niemcy oraz triumfatorzy rozgrywek z lat 2008 i 2012 – Hiszpania.