Na początku Nowego Roku reprezentacja Szwecji poleciała na zgrupowanie do Kataru, gdzie rozegra dwa mecze towarzyskie. Grupowym rywalom Polski na EURO 2020 obrywa się za to z powodów sportowych, jak i… politycznych.

W ostatnich latach wolnych terminów FIFA w których reprezentacje narodowe mogłyby rozgrywać mecze towarzyskich jest coraz mnie, a w praktyce niemal w ogóle ich nie ma. Nic więc dziwnego, że selekcjonerzy chcący sprawdzić przydatność niektórych piłkarzy, organizują egzotyczne obozy w trakcie zimowej przerwy.

Szwedzi sprawdzają piłkarzy przed EURO

W przeszłości regularnie robiła to reprezentacja Polski, która rozgrywała mecze w Tajlandii czy w krajach Bliskiego Wschodu, ale zrezygnowano z tego pomysłu. Inaczej postępują nasi rywale na EURO 2020. Szwedzi 3 stycznia polecieli do Kataru, gdzie rozegrają dwa mecze sparingowe – z Mołdawią 9 stycznia i Kosowem 12 stycznia. Selekcjoner reprezentacji Szwecji będzie mógł skorzystać z zawodników przede wszystkim z ligi szwedzkiej. Na liście powołanych na zgrupowanie jest pięciu piłkarzy spoza rodzimej ligi. Z kolei Martin Olsson, który ma za sobą występy na Mistrzostwach Świata od ponad roku nie gra, bo wpierw walczył z kontuzją, a obecnie pozostaje bez klubu.

Polityka ważna dla Szwedów

Wyjazd tak naprawdę drugiej reprezentacji Szwecji jest krytykowany w ojczyźnie „Trzech Koron” z powodów sportowych, bo sens takiego zgrupowania jest wątpliwy. Ale większą burzę wywołuje w Szwecji fakt, że reprezentacja na miejsce obozu wybrała właśnie Katar. W tamtym kraju łamane są wciąż prawa człowieka, co w Szwecji jest nie do zaakceptowania. Z tego powodu swoje obozy w Katarze swego czasu odwołały drużyny Malmoe i AIK Solna. Reprezentacja Szwecji na taki ruch się nie zdecydowała, bo liczy na dobre warunki treningowe i pogodowe. Poza tym, w Katarze w 2020 roku rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w piłce nożnej i szwedzka reprezentacja liczy, że weźmie w nich udział. Podobnie, jak będzie to miało w czerwcu tego roku podczas EURO 2020, gdzie „Trzy Korony” zmierzą się z Hiszpanią, Polską i zwycięzcą baraży.