Wspominamy mecze reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Niektóre spotkania fani będą mile wspominać, inne gorzej. Czas więc na krótkie wspominki.

Reprezentacja Polski brała udział w EURO 2008, w 2012 roku była współgospodarzem ME, a na EURO 2016 zaszła aż do ćwierćfinału turnieju. Wspominamy mecze biało-czerwonych w tamtych Mistrzostwach Europy licząc, że EURO 2020 zaliczymy do kategorii udanych…

Roger Guerreiro i pierwszy gol na piłkarskim EURO

Mecz z Austrią był drugim spotkaniem w grupie dla biało-czerwonych. Po porażce w meczu otwarcia EUEO 2008 z Niemcami 0:2, Polska by myśleć o awansie musiała wygrać. Mecz był bardzo otwarty, a w bramce Polski świetnie spisywał się Artur Boruc. W 31 minucie gola na 1:0 dla drużyny prowadzonej przez trenera Leo Beenhakkera strzelił Roger Guerreiro – Brazylijczyk naturalizowany przed ME. Jak się później okazało bramka dla Polski padła po spalonym, czego nie zauważyli sędziowie.

Sędzia Howard Webb w ogniu krytyki

Dużo więcej mówiło się o arbitrze w samej końcówce meczu. W doliczonym czasie gry w polu karnym Mariusz Lewandowski pociągał za koszulkę Sebastiana Proedla. Angielski sędzia Howard Webb wskazał na rzut karny, którego Austriak Vastić zamienił na gola i mecz zakończył się remisem 1:1. Wynik ten oznaczał niemal pewne odpadnięcie Polski z EURO 2008. Na decyzję arbitra wściekły był selekcjoner Beenhakker, który w tunelu wyzywał Webba. W słowach nie przebierał premier Polski Donald Tusk i prezydent śp. Lech Kaczyński. „Dzisiaj, jako premier polskiego rządu, muszę mówić w sposób spokojny, wyważony, ale wczoraj wieczorem mówiłem zupełnie inaczej. Chciałem zabić. Dobrze wiecie kogo. Jak każdy polski kibic – powiedział Tusk przed kamerami dzień po meczu, przez co był krytykowany przez brytyjskich parlamentarzystów.

Grozili śmiercią sędziemu po EURO 2008

Webb stał się kozłem ofiarnym i antybohaterem dla kibiców, którzy grozili piłkarzowi a w internecie pełno było obraźliwych haseł i przerobionych zdjęć Anglika. On sam w swojej autobiografii odniósł się do tamtych zdarzeń.. Sędzia opisuje szczegółowo zarówno to zdarzenie z rzutem karnym, jak i swój najważniejszy błąd w meczu: uznanie bramki dla Polski, którą Roger Guerreiro zdobył z pozycji spalonej. „Przez chwilę miałem wrażenie, że strzelec jest na spalonym, ale uspokojony tym, że Mike nie podniósł chorągiewki, wskazałem na środek boiska. Szybko popatrzyłem na powtórkę akcji, zaprezentowaną na dużym ekranie – wszyscy sędziowie to robią – i doszedłem do wniosku, że nasza decyzja jest na pewno prawidłowa. Tym niemniej do końca pierwszej połowy ze słuchawki docierały do mnie niespokojne słowa Mike’a. – Właściwie nie jestem pewien, Howard, czy dobrze zrobiliśmy, nie jestem pewien… – powtarzał lekko drżącym głosem. – Może on jednak był na spalonym… Naprawdę nie jestem pewien.” – opisywał w książce Howard Webb. Sędzia został otoczony specjalną ochroną, bo pogróżki przez pewien czas były w jego stronę kierowaną. – Zdałem sobie sprawę, że jestem persona non grata od Krakowa aż po Warszawę – mówił sędzia Webb. Dużo mnie mówiło się natomiast o kiepskim występie reprezentacji Polski na EURO 2008 i braku choćby jednego zwycięstwa.

Polska – Austria 1:1 

Gole: Roger Guerreiro (31) – Vastić (90)Skład Polski: Boruc – Wasilewski, Jop (46. Golański), Bąk, Żewłakow – Dudka, Lewandowski – Saganowski (83. Łobodziński), Roger (85. Murawski), Krzynówek – Smolarek. Trener: Beenhakker.