Mistrzostwa Europy 2020 nie odbędą się w pierwotnym terminie. To już pewne. Nie jest jednak pewne, czy formuła EURO 2020 zostanie nienaruszona. Dlaczego? Niektóre kraje mogą nie sprostać organizacji mistrzostw na swoim terenie. Obawy dotyczą przede wszystkim Włoch i Hiszpanii, które koronawirus dotknął bardzo mocno.

EURO 2020 przełożone

Od dawna zanosiło się na to, że czerwcowo-lipcowe EURO 2020 będzie bardzo trudne do zorganizowana i przeprowadzenia. Gdy w lutym koronawirus pojawił się we Włoszech i zaczął się rozprzestrzeniać na cały kontynent, szanse malały z tygodnia na tydzień. UEFA, czyli organ odpowiadający za organizację EURO 2020 długo zapewniała, że turniej piłki nożnej nie jest zagrożony. Sytuacja jednak pogorszyła się na tyle, że władze europejskiej piłki zdecydowały się przenieść Mistrzostwa Europy na 2021 rok. W efekcie czego nie odbyły się jakiekolwiek mecze międzypaństwowe, ani mecze towarzyskie, ani baraże o EURO 2020.

Rzym i Bilbao pod znakiem zapytania

reprezentacje euro 2020

Wciąż nie wiadomo kiedy piłka nożna wróci do w miarę normalnego funkcjonowania. Terminy są przesuwane. Niektóre państwa chcą zacząć grać wcześniej inne później. Rodzi się coraz więcej pytań i wątpliwości. Także tych, jak będzie wyglądały Mistrzostwa Europy w 2021 roku. Wielu piłkarskich ekspertów uważa, że zorganizowanie turnieju w takiej samej formule, jaka była planowana teraz będzie niemożliwe. Wiele krajów bardzo mocno zostało dotkniętych przez epidemię. Bardzo odczuły to Włochy i Hiszpania. A właśnie w Rzymie i Bilbao miały odbywać się mecze EURO 2020. Być może liczba miast-gospodarzy ME 2020 zostanie zmniejszona.

Wembley gotowe na EURO 2020

Choć sytuacja w Wielkiej Brytanii też nie należy do najlepszych, a kraj ten jest w czołówce państw z liczbą zarażonych, to władze Londynu już zapowiedziały, że zrobią wszystko, żeby na stadionie Wembley mogły odbywać się mecze EURO 2020. Przypomnijmy, że to właśnie na Wembley odbędą się najważniejsze mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej z wielkim finałem na czele. 51 meczów ME 2020 mają odbyć się w 12 krajach i na 12 stadionach. Wybrano: Londyn, Rzym, Monachium, Amsterdam, Kopenhaga, Bilbao, Petersburg, Bukareszt, Budapeszt, Baku, Glasgow i Dublin.